Madeni Paralar Değişiyor ve Hafifliyor

Madeni paralar değişiyor ve hafifliyor. Maliyetler madeni paraları da vurdu. Hafifleyen madeni paralar piyasaya sürüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gözetiminde faaliyet gösteren Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ülkemizdeki madeni para üretimini üstlenen önemli bir kuruluştur. Artan maliyetler sonucunda madeni paralar üzerinde değişikliklere gitmek zorunda kalan kuruluş, 1 lira ve 50 kuruş madeni paralarını daha hafif hale getirerek piyasaya sürdü. Bu değişiklik, 14 yıl sonra yapılan ilk madeni para reformu olarak tarihe geçti. Enflasyonun etkisi de göz önünde bulundurularak, madeni paralar aynı zamanda yarım milimetre inceldi.

Geçtiğimiz günlerde, eski Kültür ve Turizm Bakanı Fikri Sağlar’ın açıklamalarıyla 1 TL madeni paranın üretim maliyetinin 3 TL’den fazla olduğunu öğrenmiştik. Bu yüksek maliyetin nedeni ise dövizdeki artışla birlikte maden değerlerinin de yükselmesiydi. Ancak, şimdi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir kararla madeni paralarda değişiklik yapıldı. 1 liralık paranın üretiminde kullanılan bakır, çinko ve nikelin oranları değiştirildi ve bu sayede 1 lira madeni parasının yapımında kullanılan malzemelerin miktarı azaltıldı. Yeni madeni paraların ağırlığı 6.8 grama düşürüldü ve böylece maliyeti de düşürüldü. Bu değişiklik, madeni paraların daha ucuz ve ekonomik hale gelmesine katkı sağlayacak.

Artık 50 kuruşluk madeni para, eskisine göre daha hafif. Önceden 6.8 gram ağırlığındayken şimdi sadece 5.5 gram. Bunun yanı sıra, diğer madeni paralarda da bir miktar azalma görülüyor. Örneğin, altın rengi 1 liralık madeni para da 6 gramdan 5 gramın altına düşmüş durumda.

Hafif metal parasının piyasaya sürülmesi sonucu, bazı otomatların çöktüğü keşfedildi. Bu yeni para standardı nedeniyle binlerce otomatın ayarları tekrar gözden geçirilerek güncellenmek zorunda kalacak.

Benzer İçerikler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsorspot_img

Instagram

Öne Çıkanlar