Örümcekler Süt Üretebilir mi?

Süt üretimi, memelilerin özelliğidir ve yavruların gelişimi için gerekli tüm temel besinleri içerir. Peki Örümcekler Süt Üretebilir mi? Memeli bezleri ve salgıları, yavru büyüdükçe ihtiyaç duydukları besinleri karşılayacak süt üretimini gerçekleştirir.

Bu süreç, tüm memelilerde görülen laktasyon olarak bilinir. Diğer türler ise yumurtalarının içinde yavruyu besleyen gerekli besinlerin tamamını sağlayarak gelişimini tamamlarlar. Ancak yumurtadan çıkan yavrular genellikle ebeveynlerinin çiğnediği yiyeceklerle beslenirler.

Yine de hayvanlar dünyasında alışıldığı üzere, bazı hayvanlar bu trendin dışında kalmayı başarıyorlar.

Zıplayan örümcek olarak bilinen Toxeus magnus örümceği de böyle bir türdür ve oldukça ilginç bir özelliğe sahiptir. Bu küçük örümceğin büyük bir sırrı vardır ve yavrularını beslemek için tek yapması gereken, karnını hafifçe sıkarak yumurtlama deliğinden sızan özel bir “sütü” kullanmaktır.

Süt Üreten Örümcekler Neden Bu Kadar Özel?

Toxeus magnus adlı örümceği izleyin ve hemen siyah bir karıncayı hatırlayın. Bu örümceğin zekice kılık değiştirme numarası, onu agresif karınca saldırılarından koruyor.

Ayrıca yaklaşık 300 örümcek türü, karınca görünümünü taklit ederek kendilerini gizleyebiliyorlar. Zıplayan örümceklerin ve yavrularının davranışlarını izlediğinizde, annelerinden süt için koşan yavruları hatırlayabilirsiniz.

Bu örümcekler genellikle, kendi yiyeceklerini bulup tüketebilene kadar annelerinin yanında kalırlar. Yavru örümcekler yumurtadan çıktıktan sonra ise yaklaşık 30 gün boyunca yuvada kalırlar.

Yaklaşık 3 hafta boyunca, örümcek yavruları annelerine yakın kalırlar ve emzik emen bir bebek gibi davranırlar. Bu davranışlarının gerekçesi ise annelerinin karnına yapışarak, annelerinde sızan süt benzeri sıvıyı tüketmeye çalışmalarıdır.

Yeni araştırmalar, Anne Örümceğin tek bir seferde 2-36 yumurta bıraktığını ortaya koymuştur. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra doğal içgüdüleriyle annelerinin sütünü keşfetmeye çalışırlar.

Çin Bilimler Akademisi ve Hubei Üniversitesinden bilim adamları, örümceklerden çıkan beyazımsı sarı maddeyi incelediklerinde, ilginç bir davranış sergileyen örümcek yavrularının olduğunu fark ettiler. Bu keşif, araştırmacıların daha fazla çalışmaya karar vermelerine sebep oldu.

Buna göre, annelerinin sütünden faydalanmak için yaklaşık 20 gün boyunca anneleri tarafından beslenen yavrular, yiyecek aramak için yavaş yavaş yetişkinleşmeye başlarlar. Ancak onlar henüz yiyecek aramaya alışık değillerdir, bu nedenle bir buçuk aylık olana kadar kısmen anne sütüne bağımlıdırlar.

Anneler yavruları için her zaman koruyucu bir kalkan görevi üstlenirler. Ancak, yavrular yuvayı terk ettikten sonra annelerinin hayatta kalmaları her zaman garanti olamaz. Bazı durumlarda, anneler yavrularını güvende tutmak için verdikleri mücadele sonucu hayatlarını kaybedebilirler.

Örümcek Sütün İçinde Ne Var?

Eksudanın süt olarak kabul edilebilmesi için laktoz, protein, mineral ve çeşitli vitaminler gibi farklı bileşenler içermesi gerekmektedir.

Toxeus magnus‘un salgıları, gerçekten laktoz içermemekle birlikte, sütte bulunan ana bileşenler; şekerler, lipitler ve proteinler hala mevcuttur. Memeli sütünde olduğu gibi, bu örümceğin salgıları da çeşitli biyoaktif maddeler içerir.

Bu yönden bakıldığında, immünoglobülinler, antibakteriyel peptitler, antimikrobiyal proteinler, oligosakkaritler ve lipidler gibi bileşenler, yavrunun sağlıklı büyümesi ve doğru gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır.

Ayrıca, bu süt; normal inek sütünden yaklaşık dört kat daha fazla protein içerirken, yağlar ve şekerlerde de daha yüksek miktarlarda mevcuttur.

Benzer İçerikler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsorspot_img

Instagram

Öne Çıkanlar