Starship fırlatması Saniyeler Kala Ertelendi!

Bugün SpaceX’in Starship ile gerçekleştirmeyi planladığı önemli test, Dünya’nın çevresinde tur atarak başarılı bir şekilde iniş yapmayı denemekti. Ancak, testin gerçekleştirilmesine sadece 40 saniye kala bir iptal kararı alındı.

SpaceX, Starship adını verdiği özel ve büyük roketi ile insanların güvenli, ekonomik ve daha kolay bir şekilde uzaya seyahat etmelerini amaçlıyor. Gezegenler arası seyahatlerin yanı sıra uzayda kolonileşme gibi görevleri yerine getirecek olan Starship’in dünya etrafında tur atıp başarılı bir iniş yapması planlanmıştı. Ancak, iniş öncesi sadece 40 saniye kala test iptal edildi.

Starship fırlatılsaydı, 48 saat içerisinde dünya yörüngesinde tam bir tur atacaktı

Starship, yüksek hızlanma teknolojisi ile donatılmış bir roket olduğundan, daha önce günümüz roketlerinin yapamadığı pek çok görevi üstlenebilmektedir. Bunlardan bazıları; düşük yörüngelerdeki uyduların taşınması, ay ve mars’a yolcu taşımacılığı, uzay turizmi, gezegenler arası kargo taşımacılığı gibi görevlerdir. Starship sayesinde, uzay keşiflerinde daha büyük adımlar atılabilecektir.

Yaklaşık 120 metre yüksekliğindeki Starship adlı gökdelen, 100 ton ağırlığındaki yükleri taşıyabilme yeteneğine sahip. Tam 31 adet Raptor motoru sayesinde hareket eden bu roketin Super Heavy adlı kısmı da Falcon 9 roketi gibi tamamen tekrar kullanılabilir.

SpaceX, Starship’in ilk test uçuşlarını başarıyla gerçekleştiriyor. 2021 yılında yapılan yüksek irtifalı bir test uçuşunun ardından, 2023 yılında insanlı uçuşları başlayacak. Ancak bugün yapılacak olan testte, Dünya yörüngesinde tam tur atmaları ve başarılı bir iniş gerçekleştirmeleri planlanan roketin fırlatması, 40 saniye kala iptal edildi. SpaceX, 48 saat içinde yeniden denemeye hazırlanıyor.

Canlı yayın:

Benzer İçerikler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsorspot_img

Instagram

Öne Çıkanlar