Togg Markasının Batarya Fabrikasının Yapımına Yarın Bursada Başlanıyor

Yarın Bursa’nın Gemlik ilçesinde gerçekleştirilecek olan törenle, Türkiye’nin ilk batarya fabrikasının temeli atılacak. Togg işbirliğiyle Çinli enerji kuruluşu Farasis tarafından kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü, Türkiye’nin Avrupa ve Orta Doğu’daki entegre enerji depolama merkezi olma hedefi doğrultusunda faaliyet gösterecek.

Ülkemiz otomotiv sektörü, küresel anlamda yaşanan değişim ve dönüşümü yakalamak adına önemli adımlar atmaktadır. Togg’un T10X modelinin seri üretime geçmesinin ardından, aracın en kritik bileşenlerinden biri olan batarya alanında da bir devrim gerçekleştirilecek.

Batarya Fabrikası

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına göre, Türkiye’nin öncü mobilite markası Togg ile Çinli enerji firması Farasis, Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri adında ortak bir girişim kurarak, enerji depolama çözümleri geliştirme hedefi doğrultusunda bir batarya geliştirme ve üretim kampüsü inşa edecekler. Bu muazzam projenin inşaat başlangıç töreni yarın saat 14:00’te gerçekleştirilecek.

Togg’un Gemlik’deki üretim üssünün yanında 607 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü, 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Kampüste hücre, modül ve paket üretimleri gerçekleştirilecek. Son teknolojiye sahip yüksek enerji yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecektir.

Türkiye, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü sayesinde Avrupa ve Orta Doğu’nun önemli bir entegre enerji depolama merkezi haline gelecektir. Bu sayede Türkiye, hücre geliştirme ve üretme yetkinliği açısından sınırlı sayıda ülke arasında yer alacaktır.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu

Türkiye’de elektrikli araç sayısı giderek arttıkça, şarj istasyonlarına olan ihtiyaç da artıyor. Bu konuda atılan adımlardan biri de şarj istasyonu kurmak isteyen şirketlere lisans verilmesi oldu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 124 şirketin lisans aldığını açıkladı. Yılmaz ayrıca, Türkiye genelinde 4 bin 498 elektrikli araç şarj noktasının ticari olarak hizmet verdiğini söyledi. Bu noktalardan 898’i hızlı şarj, 3 bin 600’ü ise yavaş şarj noktası olarak hizmet veriyor. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, şarj istasyonlarına yapılan yatırımların da artması bekleniyor.

Türkiye, son zamanlarda elektrikli otomobil ve batarya fabrikası sektöründe oldukça önemli ilerlemeler kaydediyor. Bu gelişmelerin nereye kadar ulaşacağı ise henüz belli değil. Siz de bu konuda düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Benzer İçerikler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsorspot_img

Instagram

Öne Çıkanlar